Daburn 2671/20RD-1000
2671/20RD-1000 picture photo
Mfg. Part Number
2671/20RD-1000
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 20AWG RED 1000'
Datasheet Download
2671/20RD-1000.pdf
Availability of 2671/20RD-1000
QUANTITY
2671/20RD-1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2671/20RD-1000
Internal Part NumberEIS-2671/20RD-1000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Series-
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand266/44
Conductor MaterialCopper, Bare
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.061" (1.55mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.010" (0.25mm)
Length1000' (304.8m)
Voltage600V
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
Jacket ColorRed
RatingsUL Style 1692/1568
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2671/20RD-1000
Related Links2671/20, 2671/20RD-1000 Datasheet, Daburn Distributor
2671/20RD-1000 Details Description
Related parts for 2671/20RD-1000
CONN HEADER .100 DUAL R/A 68POS datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MARKER CARD PRINTED 1-10 datasheet.pdf
KIT DEV XP2 BREVIA datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 5A TO-220FL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
STAT BAG MET-IN 22"X24"OPN 100PK datasheet.pdf
PROTECTIVE HT 560MM PIGTAILED datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 630V C0G 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT SKT datasheet.pdf
MICRO 51C S 120" YEL NI datasheet.pdf