Daburn 2671/28GN-100
2671/28GN-100 picture photo
Mfg. Part Number
2671/28GN-100
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 28AWG GREEN 100'
Datasheet Download
2671/28GN-100.pdf
Availability of 2671/28GN-100
QUANTITY
2671/28GN-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2671/28GN-100
Internal Part NumberEIS-2671/28GN-100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Series-
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand41/44
Conductor MaterialCopper, Bare
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.035" (0.89mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.010" (0.25mm)
Length100' (30.5m)
Voltage150V
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
Jacket ColorGreen
RatingsUL Style 1692/1568
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2671/28GN-100
Related Links2671/2, 2671/28GN-100 Datasheet, Daburn Distributor
2671/28GN-100 Details Description
Related parts for 2671/28GN-100
RES SMD 9.31K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
THERMISTOR 6.8K OHM NTC LEADED datasheet.pdf
THERM PTC MINI-BEAD 3MM 130C datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK BNC 50 OHM datasheet.pdf
IC CAPSENSE EXP 6 I/O 16QFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf