CTS Electronic Components 270X232A104B1B1
270X232A104B1B1 picture photo
Mfg. Part Number
270X232A104B1B1
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 100K OHM 1/4W CARBON LINEAR
Datasheet Download
270X232A104B1B1.pdf
Availability of 270X232A104B1B1
QUANTITY
270X232A104B1B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 270X232A104B1B1
Internal Part NumberEIS-270X232A104B1B1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Drawings270X232AxxxB(1,2)B1 Footprint
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series270
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchRotary, SPST
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation315°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePCB Pins, Board Locks
Actuator TypeRound
Actuator Length1.000" (25.40mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)270X232A104B1B1
Related Links270X232, 270X232A104B1B1 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
270X232A104B1B1 Details Description
Related parts for 270X232A104B1B1
IDC CABLE - MSD16K/MC16M/MPK16K datasheet.pdf
IC SYNC BUCK PWM CONV 28-HTSSOP datasheet.pdf
MTK SHROUDED HDR SMT datasheet.pdf
IC DAC QUAD 12BIT 1LSB 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP HI/OFF/LOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
MOUNTING PLATE SG-B2 datasheet.pdf
RUGGED RJ45 R/A JACK 8POS HDR datasheet.pdf
FUSE 1000V datasheet.pdf