CTS Electronic Components 270X232A104B2A1
270X232A104B2A1 picture photo
Mfg. Part Number
270X232A104B2A1
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 100K OHM 1/4W CARBON LOG
Datasheet Download
270X232A104B2A1.pdf
Availability of 270X232A104B2A1
QUANTITY
270X232A104B2A1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 270X232A104B2A1
Internal Part NumberEIS-270X232A104B2A1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Drawings270X232AxxxB(1,2)A1 Footprint
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series270
PackagingBulk
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePCB Pins, Board Locks
Actuator TypeRound
Actuator Length1.000" (25.40mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)270X232A104B2A1
Related Links270X232, 270X232A104B2A1 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
270X232A104B2A1 Details Description
Related parts for 270X232A104B2A1
CONN FFC TOP 14POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
TRANSCEIVER NON-INVERT 56-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DATA SELECT/MUX 2-1 16SO datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 20NS 68PLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 26.8VWM 47.7VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 48.1K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 620MA 250 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf