CTS Electronic Components 270X232A501B1B1
270X232A501B1B1 picture photo
Mfg. Part Number
270X232A501B1B1
Brief Description
POT 500 OHM 1/4W CARBON LINEAR
Datasheet Download
270X232A501B1B1.pdf
Availability of 270X232A501B1B1
QUANTITY
270X232A501B1B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 270X232A501B1B1
Internal Part NumberEIS-270X232A501B1B1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Drawings270X232AxxxB(1,2)B1 Footprint
Standard Package1
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)500
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchRotary, SPST
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation315°
Actuator TypeRound
Actuator Length1.000" (25.40mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)270X232A501B1B1
Related Links270X232, 270X232A501B1B1 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
270X232A501B1B1 Details Description
Related parts for 270X232A501B1B1
IC OPAMP CFA 130MHZ 16SO datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 103VC SMB datasheet.pdf
KIT SSL2102 DESIGNER 230V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
LED HARDWARE FILTER BOOT datasheet.pdf
CABLE 40COND 16AWG SHLD 500' datasheet.pdf
GIGA-ACCESSETHERLINX-II, TX/4 + datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 670MA 100 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 455MA 730 MOHM datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf