CTS Electronic Components 270X232A503B1B1
270X232A503B1B1 picture photo
Mfg. Part Number
270X232A503B1B1
Brief Description
POT 50K OHM 1/4W CARBON LINEAR
Datasheet Download
270X232A503B1B1.pdf
Availability of 270X232A503B1B1
QUANTITY
270X232A503B1B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 270X232A503B1B1
Internal Part NumberEIS-270X232A503B1B1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Drawings270X232AxxxB(1,2)B1 Footprint
Standard Package1
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchRotary, SPST
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation315°
Actuator TypeRound
Actuator Length1.000" (25.40mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)270X232A503B1B1
Related Links270X232, 270X232A503B1B1 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
270X232A503B1B1 Details Description
Related parts for 270X232A503B1B1
RES SMD 240K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REGISTER SHIFT/STORAGE 20SOIC datasheet.pdf
ENCODER OPT 16PPR 6.35MM D SHAFT datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
IC CLK EMI REDUCTION FREQ 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 12POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
LEADED NTC THERMISTOR datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf