NDK 2765E-40.000000MHZ
2765E-40.000000MHZ picture photo
Mfg. Part Number
2765E-40.000000MHZ
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 40.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
2765E-40.000000MHZ.pdf
Availability of 2765E-40.000000MHZ
QUANTITY
2765E-40.000000MHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of 2765E-40.000000MHZ
Internal Part NumberEIS-2765E-40.000000MHZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series2765E
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency40MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)30mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.047" (1.20mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)30µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2765E-40.000000MHZ
Related Links2765E-40., 2765E-40.000000MHZ Datasheet, NDK Distributor
2765E-40.000000MHZ Details Description
Related parts for 2765E-40.000000MHZ
MULTI-PAIR 2COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 5V datasheet.pdf
IC FLASH 256KBIT 200NS 32PLCC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 600PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
BLUETOOTH ACCESS POINT 2.4GHZ datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf