Illinois Capacitor 277KXM035M
277KXM035M picture photo
Mfg. Part Number
277KXM035M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 35V THRU HOLE
Datasheet Download
277KXM035M.pdf
Availability of 277KXM035M
QUANTITY
277KXM035M Order Process
Ship out your order
Specifications of 277KXM035M
Internal Part NumberEIS-277KXM035M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXM
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)736.8 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.25A
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)277KXM035M
Related Links277KX, 277KXM035M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
277KXM035M Details Description
Related parts for 277KXM035M
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
LED RED DIFF 5X2MM RECT T/H datasheet.pdf
MOD INVERTER CCFL 6W 5V PROG datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 243 OHM 1% AXL datasheet.pdf
IC MAPPING ETHERNET 256CSBGA datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 7.62MM BK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 402MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
FERRITE CHIP 70 OHM 1300MA SMD datasheet.pdf