Illinois Capacitor 277KXM063M
277KXM063M picture photo
Mfg. Part Number
277KXM063M
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 63V THRU HOLE
Datasheet Download
277KXM063M.pdf
Availability of 277KXM063M
QUANTITY
277KXM063M Order Process
Ship out your order
Specifications of 277KXM063M
Internal Part NumberEIS-277KXM063M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXM
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)614 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.35A
Impedance112 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)277KXM063M
Related Links277KX, 277KXM063M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
277KXM063M Details Description
Related parts for 277KXM063M
RES SMD 21 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100 RT/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 24COND 20AWG 500' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.0V datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
XG4 16AWG 19/.0117 2C FOIL SHLD datasheet.pdf
2.5 V to 5.0 V Micropower, Precision Series Mode Voltage References IC datasheet.pdf