Illinois Capacitor 277KXM063M
277KXM063M picture photo
Mfg. Part Number
277KXM063M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 63V THRU HOLE
Datasheet Download
277KXM063M.pdf
Availability of 277KXM063M
QUANTITY
277KXM063M Order Process
Ship out your order
Specifications of 277KXM063M
Internal Part NumberEIS-277KXM063M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXM
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)614 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.35A
Impedance112 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)277KXM063M
Related Links277KX, 277KXM063M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
277KXM063M Details Description
Related parts for 277KXM063M
CAP CER 1000PF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
IC LCD DRVR ROW/CLMN 64TQFP datasheet.pdf
POWER STRIP 60" 20A 10OUT 15' datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FULL DUPLEX 8NSOIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf