Illinois Capacitor 277LBB450M2EE
277LBB450M2EE picture photo
Mfg. Part Number
277LBB450M2EE
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
277LBB450M2EE.pdf
Availability of 277LBB450M2EE
QUANTITY
277LBB450M2EE Order Process
Ship out your order
Specifications of 277LBB450M2EE
Internal Part NumberEIS-277LBB450M2EE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLBB
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)921.04 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)277LBB450M2EE
Related Links277LBB, 277LBB450M2EE Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
277LBB450M2EE Details Description
Related parts for 277LBB450M2EE
OPTOISOLTR 5KV 4CH TRANS 16-SMD datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LATCHING WIRE CLIP datasheet.pdf
10.8MM R/A GUIDE SOCKET datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 35POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.5K OHM 5% 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 3.83 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
IC NVSRAM 16MBIT X32 25NS 165BGA datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf