Illinois Capacitor 277ULR010MFH
277ULR010MFH picture photo
Mfg. Part Number
277ULR010MFH
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY 270UF 20% 10V T/H
Datasheet Download
277ULR010MFH.pdf
Availability of 277ULR010MFH
QUANTITY
277ULR010MFH Order Process
Ship out your order
Specifications of 277ULR010MFH
Internal Part NumberEIS-277ULR010MFH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesULR
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)610 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsDecoupling
Ripple Current5.1A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)277ULR010MFH
Related Links277ULR, 277ULR010MFH Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
277ULR010MFH Details Description
Related parts for 277ULR010MFH
IC OPAMP JFET 2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2.5A 63VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 6.2MM DUAL SMD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.3PF 10V 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
FUSE DIST BLOCK 760A 600V 3POLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 42POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 868 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf