Aries Electronics, Inc. 28-C212-11
28-C212-11 picture photo
Mfg. Part Number
28-C212-11
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD
Datasheet Download
28-C212-11.pdf
Availability of 28-C212-11
QUANTITY
28-C212-11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 28-C212-11
Internal Part NumberEIS-28-C212-11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesEJECT-A-DIP™
PackagingBulk
TypeDIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)28 (2 x 14)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostGold
Contact Finish Thickness - Post10µin (0.25µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)28-C212-11
Related Links28-C2, 28-C212-11 Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
28-C212-11 Details Description
Related parts for 28-C212-11
RES 5.6 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC 5.0V PROG CMOS STBY 50PPM datasheet.pdf
RES SMD 7.69K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf