NMB Technologies Corp. 2810KL-04W-B79-P50
2810KL-04W-B79-P50 picture photo
Mfg. Part Number
2810KL-04W-B79-P50
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 70X25MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
2810KL-04W-B79-P50.pdf
Availability of 2810KL-04W-B79-P50
QUANTITY
2810KL-04W-B79-P50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2810KL-04W-B79-P50
Internal Part NumberEIS-2810KL-04W-B79-P50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
RoHS Information2810KL-04W-B79-P50 Material
PCN Obsolescence/ EOLNMBTC Fan Series 06/Mar/2015
NMBTC Fan Series Retraction 13/Nov/2015
Standard Package80
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series2810KL
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 70mm L x 70mm H x 25mm W
Air Flow40.6 CFM (1.15m³/min)
Static Pressure0.288 in H2O (71.7 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise43 dB
Power (Watts)4.20W
RPM5000 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.350A
Voltage Range6 ~ 13VDC
Life Expectancy70000 hrs @ 25°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2810KL-04W-B79-P50
Related Links2810KL-04, 2810KL-04W-B79-P50 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
2810KL-04W-B79-P50 Details Description
Related parts for 2810KL-04W-B79-P50
COUNTER LCD 6 CHAR PANEL MOUNT datasheet.pdf
IC FPGA 288 I/O 352MBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 91 OHM 1% 80W datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 10P10C UNSHIELDED datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN MMCX PLUG STR 50OHM PCB datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf