API Delevan 2890R-20J
2890R-20J picture photo
Mfg. Part Number
2890R-20J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 475MA 1.9 OHM TH
Datasheet Download
2890R-20J.pdf
Availability of 2890R-20J
QUANTITY
2890R-20J Order Process
Ship out your order
Specifications of 2890R-20J
Internal Part NumberEIS-2890R-20J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2890R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CorePhenolic
Inductance10µH
Tolerance±5%
Current Rating475mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.9 Ohm Max
Q @ Freq60 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant60MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.280" Dia x 0.900" L (7.11mm x 22.86mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2890R-20J
Related Links2890, 2890R-20J Datasheet, API Delevan Distributor
2890R-20J Details Description
Related parts for 2890R-20J
CAP CER 0.047UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M20-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 28A DIRECTFET datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 49.152MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 3W DO216AA datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
D SUB FE SHELL 3W3C W/O CONTACT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf