| Internal Part Number | EIS-28B0563-100 | |
| Standard Package | 132 | |
| Category | Filters | |
| Family | Ferrite Cores - Cables and Wiring | |
| Series | - | |
| Type | Round | |
| Design | Solid | |
| Impedance | 217 Ohm | |
| Test Frequency | 100MHz | |
| Material | 28 | |
| Inner Dimension | 0.286" Dia (7.26mm) | |
| Outer Dimension | 0.562" Dia (14.27mm) | |
| Length | 0.800" (20.32mm) | |