Littelfuse 2920L185DR
2920L185DR picture photo
Mfg. Part Number
2920L185DR
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESET 33V 1.85A SMD 2920
Datasheet Download
2920L185DR.pdf
Availability of 2920L185DR
QUANTITY
2920L185DR Order Process
Ship out your order
Specifications of 2920L185DR
Internal Part NumberEIS-2920L185DR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® 2920L
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max33V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)1.85A
Current - Trip (It)3.7A
R Min/Max0.065 ~ 0.150 Ohm
Time to Trip2.5s
Package / Case2920 (7351 Metric), Concave
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2920L185DR
Related Links2920L, 2920L185DR Datasheet, Littelfuse Distributor
2920L185DR Details Description
Related parts for 2920L185DR
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 1.5A TO-126 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 8POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 28 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
FUSE HOLDER CARTRIDGE PANEL MNT datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 8A TO220 datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.5V 4-USP datasheet.pdf
MICRO 9C 18" RBW A174 datasheet.pdf