Vishay/Sprague 293D105X0035B2TE3
293D105X0035B2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
293D105X0035B2TE3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 35V 20% 1411
Datasheet Download
293D105X0035B2TE3.pdf
Availability of 293D105X0035B2TE3
QUANTITY
293D105X0035B2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 293D105X0035B2TE3
Internal Part NumberEIS-293D105X0035B2TE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 293D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.11mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)293D105X0035B2TE3
Related Links293D105X, 293D105X0035B2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
293D105X0035B2TE3 Details Description
Related parts for 293D105X0035B2TE3
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 680K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
VARISTOR 702V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
GDT 350V 1KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
VTM CURRENT MULTIPLIER EVAL BOAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf