Vishay/Sprague 293D105X0035B2TE3
293D105X0035B2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
293D105X0035B2TE3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 35V 20% 1411
Datasheet Download
293D105X0035B2TE3.pdf
Availability of 293D105X0035B2TE3
QUANTITY
293D105X0035B2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 293D105X0035B2TE3
Internal Part NumberEIS-293D105X0035B2TE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 293D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.11mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)293D105X0035B2TE3
Related Links293D105X, 293D105X0035B2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
293D105X0035B2TE3 Details Description
Related parts for 293D105X0035B2TE3
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20BGA datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 220K OHM 6SIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CLAMP SIP USE WITH HS32 datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf