Vishay/Sprague 293D105X5025A2TE3
293D105X5025A2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
293D105X5025A2TE3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 25V 5% 1206
Datasheet Download
293D105X5025A2TE3.pdf
Availability of 293D105X5025A2TE3
QUANTITY
293D105X5025A2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 293D105X5025A2TE3
Internal Part NumberEIS-293D105X5025A2TE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 293D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.6 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)293D105X5025A2TE3
Related Links293D105X, 293D105X5025A2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
293D105X5025A2TE3 Details Description
Related parts for 293D105X5025A2TE3
IC DETECTOR VOLT 3.8V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
CONN PLUG 1.27MM 100POS GOLD PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC MXR/OSC AND SYNTH 38-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5K OHM 1% 50W datasheet.pdf
CONN RCP SS 37POS SQ FLG WO/PIN datasheet.pdf