Vishay/Sprague 293D156X06R3A2TE3
293D156X06R3A2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
293D156X06R3A2TE3
Brief Description
CAP TANT 15UF 6.3V 20% 1206
Datasheet Download
293D156X06R3A2TE3.pdf
Availability of 293D156X06R3A2TE3
QUANTITY
293D156X06R3A2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 293D156X06R3A2TE3
Internal Part NumberEIS-293D156X06R3A2TE3
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.9 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)293D156X06R3A2TE3
Related Links293D156X, 293D156X06R3A2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
293D156X06R3A2TE3 Details Description
Related parts for 293D156X06R3A2TE3
OPTOISO 3.75KV TRANS 4-MINI-FLAT datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC LPDDR SDRAM 2GBIT 168BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
APD WIRE SEALS RED 1.4-2.0MM datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf