Vishay/Sprague 293D156X9004B2TE3
293D156X9004B2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
293D156X9004B2TE3
Brief Description
CAP TANT 15UF 4V 10% 1411
Datasheet Download
293D156X9004B2TE3.pdf
Availability of 293D156X9004B2TE3
QUANTITY
293D156X9004B2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 293D156X9004B2TE3
Internal Part NumberEIS-293D156X9004B2TE3
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.9 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.11mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)293D156X9004B2TE3
Related Links293D156X, 293D156X9004B2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
293D156X9004B2TE3 Details Description
Related parts for 293D156X9004B2TE3
RES SMD 470K OHM 5% 2/3W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 75 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 1K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 8POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf