Vishay/Sprague 293D156X9020D2TE3
293D156X9020D2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
293D156X9020D2TE3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 15UF 20V 10% 2917
Datasheet Download
293D156X9020D2TE3.pdf
Availability of 293D156X9020D2TE3
QUANTITY
293D156X9020D2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 293D156X9020D2TE3
Internal Part NumberEIS-293D156X9020D2TE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 293D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)900 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)293D156X9020D2TE3
Related Links293D156X, 293D156X9020D2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
293D156X9020D2TE3 Details Description
Related parts for 293D156X9020D2TE3
JUMPER-H2728TR/C2064S/H2728TR 4" datasheet.pdf
RACK CABINET 87.37 X 24.06 X 22" datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP CPCI 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SRL 40LFCSP datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES 1 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf