Vishay/Sprague 293D157X96R3E2TE3
293D157X96R3E2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
293D157X96R3E2TE3
Brief Description
CAP TANT 150UF 6.3V 10% 2917
Datasheet Download
293D157X96R3E2TE3.pdf
Availability of 293D157X96R3E2TE3
QUANTITY
293D157X96R3E2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 293D157X96R3E2TE3
Internal Part NumberEIS-293D157X96R3E2TE3
Standard Package400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.170" (4.32mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)293D157X96R3E2TE3
Related Links293D157X, 293D157X96R3E2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
293D157X96R3E2TE3 Details Description
Related parts for 293D157X96R3E2TE3
IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 2.8A SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS R/A GOLD datasheet.pdf
DDR3 204P 8H STD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 82 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 17POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .050 THRUHL datasheet.pdf