Vishay/Sprague 293D225X5016A2TE3
293D225X5016A2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
293D225X5016A2TE3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 16V 5% 1206
Datasheet Download
293D225X5016A2TE3.pdf
Availability of 293D225X5016A2TE3
QUANTITY
293D225X5016A2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 293D225X5016A2TE3
Internal Part NumberEIS-293D225X5016A2TE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 293D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)5.9 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)293D225X5016A2TE3
Related Links293D225X, 293D225X5016A2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
293D225X5016A2TE3 Details Description
Related parts for 293D225X5016A2TE3
IC REG LDO 5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
KEYPAD BUTTON datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 65POS SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf