Vishay/Sprague 293D335X96R3A2TE3
293D335X96R3A2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
293D335X96R3A2TE3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 6.3V 10% 1206
Datasheet Download
293D335X96R3A2TE3.pdf
Availability of 293D335X96R3A2TE3
QUANTITY
293D335X96R3A2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 293D335X96R3A2TE3
Internal Part NumberEIS-293D335X96R3A2TE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 293D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)6.3 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)293D335X96R3A2TE3
Related Links293D335X, 293D335X96R3A2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
293D335X96R3A2TE3 Details Description
Related parts for 293D335X96R3A2TE3
RES 330 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN DB62 MALE HD CRIMP NICKEL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CABLE ASSY 5POS FEMALE, RA 2M datasheet.pdf
CONN HDR 41POS 0.100 T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
3300UF 50V 16X35,5 datasheet.pdf