Vishay/Sprague 293D475X0035C2TE3
293D475X0035C2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
293D475X0035C2TE3
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 35V 20% 2312
Datasheet Download
293D475X0035C2TE3.pdf
Availability of 293D475X0035C2TE3
QUANTITY
293D475X0035C2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 293D475X0035C2TE3
Internal Part NumberEIS-293D475X0035C2TE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.9 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.79mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)293D475X0035C2TE3
Related Links293D475X, 293D475X0035C2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
293D475X0035C2TE3 Details Description
Related parts for 293D475X0035C2TE3
RES SMD 750 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.3A 180 MOHM TH datasheet.pdf
THERMAL PAD MULTI W/ADH .006" K4 datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG DUPLX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 9.09 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 300VWM SMAJ datasheet.pdf
LED MODULE 4000K 1500LM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf