Vishay/Sprague 293D475X06R3B2TE3
293D475X06R3B2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
293D475X06R3B2TE3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 6.3V 20% 1411
Datasheet Download
293D475X06R3B2TE3.pdf
Availability of 293D475X06R3B2TE3
QUANTITY
293D475X06R3B2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 293D475X06R3B2TE3
Internal Part NumberEIS-293D475X06R3B2TE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 293D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)4.4 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.11mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)293D475X06R3B2TE3
Related Links293D475X, 293D475X06R3B2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
293D475X06R3B2TE3 Details Description
Related parts for 293D475X06R3B2TE3
HEAT SINK 19MM X 19MM X 9.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 2.10M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC BOOST REG PWM/PFM 8DFN datasheet.pdf
RES 12 OHM 30W 1% TO220 datasheet.pdf
GRIP TIE 6X.5" RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.4A 130 MOHM datasheet.pdf