Vishay/Sprague 293D476X06R3D2TE3
293D476X06R3D2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
293D476X06R3D2TE3
Brief Description
CAP TANT 47UF 6.3V 20% 2917
Datasheet Download
293D476X06R3D2TE3.pdf
Availability of 293D476X06R3D2TE3
QUANTITY
293D476X06R3D2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 293D476X06R3D2TE3
Internal Part NumberEIS-293D476X06R3D2TE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)800 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)293D476X06R3D2TE3
Related Links293D476X, 293D476X06R3D2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
293D476X06R3D2TE3 Details Description
Related parts for 293D476X06R3D2TE3
IC LVDS QUAD FLOWTHRU DVR 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RECEPT 176POS TYPE D R/A datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 200MA 700 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
HD SMT SHRD datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf