Vishay/Sprague 293D684X0016A2TE3
293D684X0016A2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
293D684X0016A2TE3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.68UF 16V 20% 1206
Datasheet Download
293D684X0016A2TE3.pdf
Availability of 293D684X0016A2TE3
QUANTITY
293D684X0016A2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 293D684X0016A2TE3
Internal Part NumberEIS-293D684X0016A2TE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 293D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)293D684X0016A2TE3
Related Links293D684X, 293D684X0016A2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
293D684X0016A2TE3 Details Description
Related parts for 293D684X0016A2TE3
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SSOP datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 1W DO214AC datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 25A 125V datasheet.pdf