Vishay/Sprague 293D684X0035B2TE3
293D684X0035B2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
293D684X0035B2TE3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.68UF 35V 20% 1411
Datasheet Download
293D684X0035B2TE3.pdf
Availability of 293D684X0035B2TE3
QUANTITY
293D684X0035B2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 293D684X0035B2TE3
Internal Part NumberEIS-293D684X0035B2TE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 293D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)6.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.11mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)293D684X0035B2TE3
Related Links293D684X, 293D684X0035B2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
293D684X0035B2TE3 Details Description
Related parts for 293D684X0035B2TE3
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
INPUT NOISE EMC FILTER datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 30pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 55.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 60W datasheet.pdf
MICRO 100 F 12" YEL JACKS datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:1 200MHZ 16QFN datasheet.pdf