Vishay/Sprague 293D685X0035D2TE3
293D685X0035D2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
293D685X0035D2TE3
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 35V 20% 2917
Datasheet Download
293D685X0035D2TE3.pdf
Availability of 293D685X0035D2TE3
QUANTITY
293D685X0035D2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 293D685X0035D2TE3
Internal Part NumberEIS-293D685X0035D2TE3
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.1 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)293D685X0035D2TE3
Related Links293D685X, 293D685X0035D2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
293D685X0035D2TE3 Details Description
Related parts for 293D685X0035D2TE3
IC DIFF LINE DRVR QUAD LP 16DIP datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 42.2 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 5MA 1.15 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR IC 0.075" datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 13POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 24VOUT 75W datasheet.pdf