Vishay/Sprague 293D685X9016B2TE3
293D685X9016B2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
293D685X9016B2TE3
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 16V 10% 1411
Datasheet Download
293D685X9016B2TE3.pdf
Availability of 293D685X9016B2TE3
QUANTITY
293D685X9016B2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 293D685X9016B2TE3
Internal Part NumberEIS-293D685X9016B2TE3
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.11mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)293D685X9016B2TE3
Related Links293D685X, 293D685X9016B2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
293D685X9016B2TE3 Details Description
Related parts for 293D685X9016B2TE3
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 16:1 28-PLCC datasheet.pdf
SENSR PRESSUR 1-5V -101-0KPA NPN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 40A DIN RAIL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 856.6 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf