Vishay/Sprague 298D475X0016P2T
298D475X0016P2T picture photo
Mfg. Part Number
298D475X0016P2T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 0805
Datasheet Download
298D475X0016P2T.pdf
Availability of 298D475X0016P2T
QUANTITY
298D475X0016P2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 298D475X0016P2T
Internal Part NumberEIS-298D475X0016P2T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMICROTAN® 298D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)4 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.094" L x 0.057" W (2.40mm x 1.45mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.19mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeP
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)298D475X0016P2T
Related Links298D475, 298D475X0016P2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
298D475X0016P2T Details Description
Related parts for 298D475X0016P2T
FUSE CERM 400MA 440VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC WIRELESS AUDIO LINK 28VQFN datasheet.pdf
SWABS FIBER 1.4MM 1KPC/PK datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES SMD 68.1KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
OSC XO 70.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
3300UF 450V 76X105MM 85C 10000H datasheet.pdf