JST Sales America Inc. 29FMN-BMT-A-TF
29FMN-BMT-A-TF picture photo
Mfg. Part Number
29FMN-BMT-A-TF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC VERT 29POS 1.00MM SMD
Datasheet Download
29FMN-BMT-A-TF.pdf
Availability of 29FMN-BMT-A-TF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
29FMN-BMT-A-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of 29FMN-BMT-A-TF
Internal Part NumberEIS-29FMN-BMT-A-TF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFMN
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions29
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.201" (5.10mm)
Locking Feature-
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
Actuator Material-
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)29FMN-BMT-A-TF
Related Links29FMN-B, 29FMN-BMT-A-TF Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
29FMN-BMT-A-TF Details Description
Related parts for 29FMN-BMT-A-TF
HEATSINK STAMP 25.4X12.7X30MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CRIMP TOOL FOR TX6 PLUS AND PAN- datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 100TQFP datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM LCKD RTR 24VDC datasheet.pdf