Semtech 2AX102K3
2AX102K3 picture photo
Mfg. Part Number
2AX102K3
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 3KV X7R NONSTND
Datasheet Download
2AX102K3.pdf
Availability of 2AX102K3
QUANTITY
2AX102K3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2AX102K3
Internal Part NumberEIS-2AX102K3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseNonstandard Chip
Size / Dimension0.270" L x 0.250" W (6.90mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.252" (6.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2AX102K3
Related Links2AX1, 2AX102K3 Datasheet, Semtech Distributor
2AX102K3 Details Description
Related parts for 2AX102K3
IC INVERTER HEX SCHM TRIG 14SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 20VC SOD882 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.048V SC70 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 400KSPS 28-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ3 PG16 datasheet.pdf
IC FPGA 444 I/O 676FBGA datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 5.1V 17.8A datasheet.pdf
CONN HDR 17POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 90D STACK datasheet.pdf
RES 59 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.8 UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf