Semtech 2AX102K5
2AX102K5 picture photo
Mfg. Part Number
2AX102K5
Brief Description
CAP CER 1000PF 5KV X7R NONSTND
Datasheet Download
2AX102K5.pdf
Availability of 2AX102K5
QUANTITY
2AX102K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2AX102K5
Internal Part NumberEIS-2AX102K5
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated5000V (5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseNonstandard Chip
Size / Dimension0.270" L x 0.250" W (6.90mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.252" (6.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2AX102K5
Related Links2AX1, 2AX102K5 Datasheet, Semtech Distributor
2AX102K5 Details Description
Related parts for 2AX102K5
FIXED IND 22UH 750MA 180 MOHM datasheet.pdf
RES 68.0 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 100PF 14KV R42 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN MMCX PLUG 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CONNECTOR SOCKET STRAIGHT SOLDER datasheet.pdf
CAP FILM 0.047 UF 10% 630 VDC RA datasheet.pdf