Semtech 2AX182K4
2AX182K4 picture photo
Mfg. Part Number
2AX182K4
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1800PF 4KV X7R NONSTND
Datasheet Download
2AX182K4.pdf
Availability of 2AX182K4
QUANTITY
2AX182K4 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2AX182K4
Internal Part NumberEIS-2AX182K4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance1800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4000V (4kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseNonstandard Chip
Size / Dimension0.270" L x 0.250" W (6.90mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.252" (6.40mm)