Semtech 2AX273K1
2AX273K1 picture photo
Mfg. Part Number
2AX273K1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.027UF 1KV X7R NONSTND
Datasheet Download
2AX273K1.pdf
Availability of 2AX273K1
QUANTITY
2AX273K1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2AX273K1
Internal Part NumberEIS-2AX273K1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance0.027µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseNonstandard Chip
Size / Dimension0.270" L x 0.250" W (6.90mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.252" (6.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2AX273K1
Related Links2AX2, 2AX273K1 Datasheet, Semtech Distributor
2AX273K1 Details Description
Related parts for 2AX273K1
CONN HEADER 9POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 20% 500V T/H datasheet.pdf
SPOD FINAL ASSEMBLY datasheet.pdf
24-bit, 96kHz Stereo DAC IC datasheet.pdf