ITT Cannon, LLC 2DB-52SF171
2DB-52SF171 picture photo
Mfg. Part Number
2DB-52SF171
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 52 Position Free Hanging (In-Line) Crimp
Datasheet Download
2DB-52SF171.pdf
Availability of 2DB-52SF171
QUANTITY
2DB-52SF171 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2DB-52SF171
Internal Part NumberEIS-2DB-52SF171
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMicro, 2D
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, Double Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions52
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) Double Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2DB-52SF171
Related Links2DB-5, 2DB-52SF171 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
2DB-52SF171 Details Description
Related parts for 2DB-52SF171
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HAND TOOL CRIMP 12AWG AWG VL datasheet.pdf
IC SENSOR INTERFACE VARI 16-QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.715 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CUTTER FOR TDP43ME THERMAL TRANS datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf