ITT Cannon, LLC 2DDF100S
2DDF100S picture photo
Mfg. Part Number
2DDF100S
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 100 Position Free Hanging (In-Line) Crimp
Datasheet Download
2DDF100S.pdf
Availability of 2DDF100S
QUANTITY
2DDF100S Order Process
Ship out your order
Specifications of 2DDF100S
Internal Part NumberEIS-2DDF100S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMicro, 2D
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, Double Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions100
Number of Rows4
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D) Double Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2DDF100S
Related Links2DDF, 2DDF100S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
2DDF100S Details Description
Related parts for 2DDF100S
FIXED IND 560UH 2.2A 210 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 8 IN 4 OUT 24V datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMPC datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 12.57MM datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf