Semtech 2EX331K3
2EX331K3 picture photo
Mfg. Part Number
2EX331K3
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 330PF 3KV X7R RADIAL
Datasheet Download
2EX331K3.pdf
Availability of 2EX331K3
QUANTITY
2EX331K3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EX331K3
Internal Part NumberEIS-2EX331K3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.400" L x 0.276" W (10.20mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.476" (12.10mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.300" (7.62mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EX331K3
Related Links2EX3, 2EX331K3 Datasheet, Semtech Distributor
2EX331K3 Details Description
Related parts for 2EX331K3
FUSE BRD MNT 1A 32VAC 63VDC 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 90A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC 8-BIT SHIFT REGISTER HS 14DIP datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 50PPM DWN SPRD SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
LED SPACER 5MM T-1-3/4 BLK 25MM datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 22POS datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN FEMALE 45POS SILVER WW datasheet.pdf