Semtech 2EX332K1
2EX332K1 picture photo
Mfg. Part Number
2EX332K1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3300PF 1KV X7R RADIAL
Datasheet Download
2EX332K1.pdf
Availability of 2EX332K1
QUANTITY
2EX332K1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EX332K1
Internal Part NumberEIS-2EX332K1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance3300pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.400" L x 0.276" W (10.20mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.476" (12.10mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.300" (7.62mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EX332K1
Related Links2EX3, 2EX332K1 Datasheet, Semtech Distributor
2EX332K1 Details Description
Related parts for 2EX332K1
IC RF PWR CNTRL 2.4GHZ DL 10MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK CARD EDGE 22POS GOLD datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
LED OSTAR HEX 6CHIP WM WHT 3000K datasheet.pdf
CABLE 2COND 28AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 1FLUID+6LV PIN datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 395MA 620 MOHM datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC DAC 8BIT MULTIPLYING N16A datasheet.pdf
DIODE MODULE 400A 40V 2TOWER datasheet.pdf