Microsemi Commercial Components 2EZ10D5E3/TR8
2EZ10D5E3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ10D5E3/TR8
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 10V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ10D5E3/TR8.pdf
Availability of 2EZ10D5E3/TR8
QUANTITY
2EZ10D5E3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ10D5E3/TR8
Internal Part NumberEIS-2EZ10D5E3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)10V
Tolerance±5%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)3.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr3µA @ 7.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ10D5E3/TR8
Related Links2EZ10D, 2EZ10D5E3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ10D5E3/TR8 Details Description
Related parts for 2EZ10D5E3/TR8
CONN PIN 24-28AWG CRIMP GOLD T&R datasheet.pdf
TRANSISTOR NPN 30V 20MA SOT-23 datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 15-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
ANT CABLE 5M N ML-N ML 50OHMS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK TWINAX datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 200MW SOD323 datasheet.pdf