Microsemi Commercial Components 2EZ120D10/TR12
2EZ120D10/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ120D10/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 120V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ120D10/TR12.pdf
Availability of 2EZ120D10/TR12
QUANTITY
2EZ120D10/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ120D10/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ120D10/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)120V
Tolerance±10%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)325 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 91.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ120D10/TR12
Related Links2EZ120D, 2EZ120D10/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ120D10/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ120D10/TR12
RES SMD 10 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC MONITOR TRPL SPPLY PREC 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 178KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 9.09 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100 STR 30AU datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 150 NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf