Microsemi Commercial Components 2EZ120D2E3/TR8
2EZ120D2E3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ120D2E3/TR8
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 120V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ120D2E3/TR8.pdf
Availability of 2EZ120D2E3/TR8
QUANTITY
2EZ120D2E3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ120D2E3/TR8
Internal Part NumberEIS-2EZ120D2E3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)120V
Tolerance±2%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)325 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 91.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ120D2E3/TR8
Related Links2EZ120D, 2EZ120D2E3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ120D2E3/TR8 Details Description
Related parts for 2EZ120D2E3/TR8
CAP ALUM 10UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM SINGLE R/A 28POS datasheet.pdf
INVERTER DIMMING DUAL 12V 7MA datasheet.pdf
UPS 1500VA 980W 6OUT TOWER datasheet.pdf
IC GATE XOR 2CH 2-INP US8 datasheet.pdf
SENSOR PRESS GAUGE +0.5PSI datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISED RCKR 2POS datasheet.pdf
CABLE 6COND 22AWG NAT SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
220UF 50V 10X16MM 125C 2500H datasheet.pdf