Microsemi Commercial Components 2EZ120D2E3/TR8
2EZ120D2E3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ120D2E3/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 120V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ120D2E3/TR8.pdf
Availability of 2EZ120D2E3/TR8
QUANTITY
2EZ120D2E3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ120D2E3/TR8
Internal Part NumberEIS-2EZ120D2E3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)120V
Tolerance±2%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)325 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 91.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ120D2E3/TR8
Related Links2EZ120D, 2EZ120D2E3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ120D2E3/TR8 Details Description
Related parts for 2EZ120D2E3/TR8
DIODE ZENER 4.7V 200MW SOD323 datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFF 5MM RND T/H datasheet.pdf
IC PWR/ENERGY 1PH BIDIR 24SSOP datasheet.pdf
CONN MMCX JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
F500 CONTROLLER W/ETHERNET PNP datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 250MA 3W datasheet.pdf