Microsemi Commercial Components 2EZ120DE3/TR8
2EZ120DE3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ120DE3/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 120V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ120DE3/TR8.pdf
Availability of 2EZ120DE3/TR8
QUANTITY
2EZ120DE3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ120DE3/TR8
Internal Part NumberEIS-2EZ120DE3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)120V
Tolerance±20%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)325 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 91.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ120DE3/TR8
Related Links2EZ120, 2EZ120DE3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ120DE3/TR8 Details Description
Related parts for 2EZ120DE3/TR8
CONN RECEPT 24POS .100 IDC GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 5POS GOLD SMD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 8A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP FILM 1.2NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf