Microsemi Commercial Components 2EZ13D/TR12
2EZ13D/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ13D/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 13V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ13D/TR12.pdf
Availability of 2EZ13D/TR12
QUANTITY
2EZ13D/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ13D/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ13D/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)13V
Tolerance±20%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 9.9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ13D/TR12
Related Links2EZ13, 2EZ13D/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ13D/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ13D/TR12
TOOL SUREPUNCH PDT 110 REVERSBLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
IC FPGA 182 I/O 256UBGA datasheet.pdf
INDICATOR 24V 22MM PROMINENT WHT datasheet.pdf
HEMOSTAT CURVED 3 1/2IN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES SMD 523K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf