Microsemi Commercial Components 2EZ13D2/TR12
2EZ13D2/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ13D2/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 13V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ13D2/TR12.pdf
Availability of 2EZ13D2/TR12
QUANTITY
2EZ13D2/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ13D2/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ13D2/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)13V
Tolerance±2%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 9.9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ13D2/TR12
Related Links2EZ13D, 2EZ13D2/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ13D2/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ13D2/TR12
IDC CABLE - CSC26G/AE26G/X datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V Y5V 0402 datasheet.pdf
IC POE 802.3AF CONTROLLER 8-DFN datasheet.pdf
SWITCH SNAP DPST 15A LEVER datasheet.pdf
IC 6-BIT V-LVL XLATR 16-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 222 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf